Orta Asya & Tarih ve Uygarlık
Kendi ifadesiyle “burjuva bir ailenin” çocuğu olarak dünyaya gelen Barthold, babasından kalan yüklü serveti başka gençler gibi dünya zevkleri uğruna çarçur etmeye hiç niyetlenmedi. Gerçi o serveti yine dünya zevkleri için harcadı, fakat babasının “Ticaretle uğraşırsan çok para kazanabilirsin; ama ilmin verdiği zevki vermez” şeklindeki sözünde tanımladığı “zevk” için harcadı.

1869-1930 yıllarında yaşayan Barthold, genç yaşta ve belki de çok daha önemli çalışmalara imza atacağı en verimli yıllarında bu dünyadan ayrılırken, arkasında dokuz ciltlik büyük bir külliyat bıraktı.

1926 yılında davet edildiği İstanbul’da Türk tarihi üzerine konferanslar verdi. Daha sonra bu konferansları Orta Asya Türk Tarihi Hakkında Dersler adıyla yayımlandı. Barthold’un çeşitli akademik dergilerde yayınlanan muhtelif makalelerinden başka bugüne kadar Türkçe olarak Moğol İstilasına Kadar Türkistan, Uluğbey ve Zamanı, “İslam Medeniyeti Tarihi”, Rusya’da ve Avrupa’da Oryantalizm gibi eserleri neşredildi.

Barthold’un eserleri Arapça ve Farsçadan başka bazı Batı dillerine de çevrildi. Bugüne kadar Türk ve İslam tarihiyle ilgili araştırmalarda daima kaynak olarak kullanılan Barthold’un Türkoloji’ye yaptığı katkılar küçümsenemez.
ÇevirmenD. Ahsen Batur
Yayın Tarihi1.11.2010
ISBN9758830
Baskı Sayısı1. Baskı
DilTÜRKÇE
Sayfa Sayısı505
Cilt TipiCiltli
Kağıt CinsiKitap Kağıdı
Boyut14.5 X 21.5 cm

Çok Satanlar

Tüm Kitaplararrow_forward_ios