Büyücü Krallar: Fransa’da ve İngiltere’de Kraliyetin Doğaüstü Güçleri

Büyücü Krallar: Fransa’da ve İngiltere’de Kraliyetin Doğaüstü Güçleri

Marc Bloch 113 TL
“Efendimiz Kral Louis’nin alışılmış bir mucize gerçekleştirdiğini görmedik mi? Ben kendi gözlerimle, boyunlarında ya da bedenlerinin diğer kısımlarında sıracadan mustarip şahısların, kral tarafından dokunulmak üzere etrafında toplandıklarını gördüm. Orada, onun hemen yakınındaydım ve hatta kalabalığın ona çok yaklaşmasına mâni oldum. Fakat kral, doğuştan gelen keremini onlara gösterdi; huzurlu eliyle onları kendine doğru çekti ve tevazuyla onların üzerlerine haç işareti yaptı. Babası Philippe de cansiperane bir şekilde kendini bu haşmetli ve görkemli gücü uygulamaya adamıştı.”
Kroniklerde geçen bu mucizevî ifadeler, Orta Çağ Avrupa insanlarının kraliyete atfettikleri iyileştirici güçlerin en canlı örneklerindendir. Bu kayıtların, Marc Bloch titizliğiyle bir araya getirildiği Büyücü Krallar, yayınlanışından neredeyse yüz yıl sonra Fransızcadan çevrilerek ilk kez Türk okuruyla buluşuyor.

XX. yüzyılın en önemli tarihçilerinden Marc Bloch, meslektaşı Lucien Febvre ile birlikte kurdukları dergi ve bu derginin etrafında şekillenen araştırma ekolüyle, geçtiğimiz yüzyılda tarih yazımına yön verdiler. Marc Bloch’un uzun yıllar süren çalışmasının ürünü olan bu kitap, bir mucizenin tarihini ve zihinlerdeki etkisini, başlangıcından bitişine kadar bin yıldan daha geniş bir zaman diliminde uzun dönemli olarak ele alır. Eserde, kralların Kilise’den aldıkları güçle sıraca hastalığını nasıl iyileştirdikleri incelenir. Bu özelliğiyle Orta Çağ’ı kapsayan bir kraliyet, Kilise, mucizevî iyileştirme, inanç ve zihniyet tarihi kitabıdır. Tamamıyla birincil kaynaklara dayalı eser, tarihçiler için kaynaklarını bir araya getirme ve yorumlama konusunda bir ders niteliğindedir. Eserin, bu alanda büyük bir eksiği gerektiği gibi dolduracağı kesindir.

Türk kültür tarihinde uzun süredir beklenen Büyücü Krallar, Fatih Yücel’in özenli çevirisiyle nihayet okuyucuyla buluşuyor.
 
ÇevirmenFatih Yücel
Yayın Tarihi6.04.2022
ISBN6257459525
Baskı SayısıTÜRKÇE. Baskı
Dil1
Sayfa Sayısı452
Cilt TipiKarton Kapak
Kağıt CinsiKitap Kağıdı
Boyut16 X 24 cm

Çok Satanlar

Tüm Kitaplararrow_forward_ios