Dinler Tarihinde Kadın

Dinler Tarihinde Kadın

240 TL
Ali İhsan Yitik - Bekir Zakir Çoban - Cemil Kutlutürk - Duygu Mete - Elif Hilal Karaman - Emine Battal - Hadiye Ünsal - Halil İbrahim Şenavcu - Kemal Polat - Kürşad Demirci  - Merve Üstek - Mukadder Sipahioğlu – Musa Osman Karatosun - Mustafa Alıcı  - Nevfel Akyar - Ömer Faruk Araz - Salime Leyla Gürkan - Serap Özdöl Kutlu - Süleyman Turan

Din ve inanç insanoğlunun yeryüzü tecrübesinin önemli bir parçasıdır. Ekonomi, hukuk, sanat ve siyaset gibi hayatın önemli alanları ile ilgili değerlendirmelerimiz dini dışarda tuttuğumuzda eksik kalacaktır. İnsani sorunlar da doğal olarak din görmezden gelinerek tam olarak anlaşılamaz ve çözümlenemez. Zamanımızın önemli problemleri olan çevre, şiddet, göç yanında kadın sorunları da bu bağlamda değerlendirilmelidir. Kişisel inançlar bir yana, toplumsal bir vakıa olarak din göz önünde tutulmadan kadın sorunlarını doğru bir şekilde tespit etmek ve bunlara çözümler önermek mümkün ve gerçekçi değildir. Öte yandan bunun tam tersi de geçerlidir; kadınlar göz önüne alınmadan da dinler tarihi tam olarak anlaşılamaz.

Kutsal metinler, temel ritüeller, mistik gelenekler ve dinî hiyerarşi gibi konularda dinlerde kadının konumu nedir? Kadın algısı açısından din ve kültür arasında nasıl bir ilişki vardır? Bugün kadın konusunda dinî geleneklerdeki temel tartışmalar nelerdir? Bekir Zakir Çoban editörlüğünde hazırlanan Dinler Tarihinde Kadın adlı kitap, bu ve benzeri sorulara önyargısız ve akademik bir bakış açısıyla cevap arama amacındadır. Konu, kadim kültürler ve dinî geleneklerden modern çağın ürünü yeni dinî hareketlere kadar geniş bir yelpazede incelenmiştir. Kitabın her bir bölümü, o dinî ve kültürel gelenekle ilgili uzmanlığa sahip akademisyenlerce kaleme alınmıştır.
 
Yayın Tarihi14.12.2023
ISBN6256967489
Baskı SayısıTÜRKÇE. Baskı
Dil1
Sayfa Sayısı440
Cilt TipiKarton Kapak
Kağıt CinsiKitap Kağıdı
Boyut15 X 22 cm

Çok Satanlar

Tüm Kitaplararrow_forward_ios