Ruslar & Gücün Arkasındaki İnsanlar

Ruslar & Gücün Arkasındaki İnsanlar

Gregory Feifer 200 TL
Rusya’da gazetecilik yaptığı süre boyunca, multimilyonerlerden Moskova sokaklarında dilenen yoksullara kadar pek çok Rus’la birebir görüşen ve halkı yerinde gözlemleyen Gregory Feifer, açıklanamaz görünen pek çok şeyin içeriden bakıldığında nasıl da mantıklı olduğunu ortaya koyuyor, doğru bilinen yanlışları düzeltiyor. Dünyanın önde gelen enerji üreticisinin, uluslararası arenayı neden tetikte kalmaya mecbur bıraktığının sebeplerini irdeliyor. En önemlisi, zenginler ile yoksullar arasındaki uçurum genişlerken bile Devlet Başkanı Vladimir Putin’in neden hâlâ popüler olduğunu açıklığa kavuşturuyor. Tarihî süreci de inceleyerek, kökleri geleneğe dayanan ve otoriter gücüne rağmen çoğu zaman çöküşün eşiğinde olan bu liderliğin altında birleşen bir toplumun hikâyesini anlatıyor.
 
Batılı liderlerin de fark etmeye başladığı gibi Ukrayna’nın yıkımı, Rusya’nın kültürel DNA’sının daha eski uzantılarına dayanıyor. Putin’in iktidarının büyük bölümünde, mitolojinin ulusal kimliğin oluşumunda oynadığı merkezî rol de dâhil tarihten yararlanması yeterince fark edilmedi. Sovyetlerin çöküşünden bu yana Rus tarihi genellikle görmezden gelinmiş; geleneksel otokratik siyasi kültürün kaçınılmaz olarak içine sızdığı bir toplumdan ziyade üzerine yeni bir demokratik toplumun inşa edileceği bir enkaz olarak görülmüştü.

Yine de uzun vadede Rusya’yı yanlış anlama gibi ciddi bir riskle karşı karşıyayız. Esasında Rus emperyalizminin geçmişteki tezahürlerine bakmak, bugünü neredeyse kaçınılmaz olarak tanımlayan teleolojik bir egzersiz olabilir; Putin’in eylemleri için tüm Rus toplumunun kolektif olarak suçlanmasını pekiştirir. Tarihi, mevcut gelişmelerin ana sebebi hâline getirmek, Rus davranışını gerçek ve pratik sebeplerle açıklayan değişen koşulları da gizler.
Bu kitap, Rusya’nın geçmişteki ve günümüzdeki davranışlarının altında yatan faktörleri açıklamaktadır. Bunları anlamak, sadece Putin’in eylemlerini ve hislerini deşifre etmek için değil, aynı zamanda gelecekte demokratik bir Rusya’nın kurulmasına yönelik koşulların çerçevesini çizmek için de faydalıdır.
 
ÇevirmenBelgin Çallı
Yayın Tarihi22.03.2024
ISBN6256967632
Baskı SayısıTÜRKÇE. Baskı
Dil1
Sayfa Sayısı392
Cilt TipiKarton Kapak
Kağıt CinsiKitap Kağıdı
Boyut14.5 X 21.5 cm

Çok Satanlar

Tüm Kitaplararrow_forward_ios