Orta Asya  Tarih ve Uygarlık
Elinizdeki bu kitap pek çok birinci el kaynak ve araştırma eserleri kullanılmak suretiyle Avşar Nadir Şah hakkında yazılmış en iyi eserlerden biridir ve dünyada Nadir Şah'la ilgili yapılan çalışmaların pek çoğuna rehberlik etmiştir.

Yazarlar, Nadir Şah'ın kişiliği kadar, kurduğu devletin yapısı, sınırları, siyasi ve iktisadi kurumları, Avşar Devleti zamanında kullanılan ekonomik terimler, vergi sistemi vs... gibi birçok konuyu Nadir Şah'ı yermeden veya bazı Batılı tarihçilerin yaptıkları gibi İslam dünyasının Napolyon'u diyerek yüceltmeden tarafsız bir şekilde ele almışlardır. Kısacası bu kitapta çizilen Nadir Şah tablosu; ne melek yüzlü ve himmet deryası bir hükümdar ne de asıp kesen, gaddar ve zalim bir şahı anlatmaktadır.

Nadir Şah'la Osmanlı İmparatorluğu arasındaki mezhep kavgaları uzun bir süre devam etmiş, fakat Nadir'in beşinci mezhep olarak kabul ettirmek istediği Caferilik Osmanlı uleması tarafından tasvip edilmemiş; Nadir de daha sonraları bu ısrarından vazgeçmiştir.

Nadir Şah, elbette Türk'tü ve Türklüğünün bilincindeydi. Timur, Türkleri birleştirmek gibi bir ideal peşinde değildi, fakat Nadir de Türkleri birleştirmek için çok çaba sarf etmesine rağmen, ne yazık ki yine Türklerin engellemeleri yüzünden başaramadı.
ÇevirmenNergize Turaeva
Yayın Tarihi23.06.2015
ISBN6054944057
Baskı Sayısı1. Baskı
DilTÜRKÇE
Sayfa Sayısı275
Cilt TipiKarton Kapak
Kağıt CinsiKitap Kağıdı
Boyut13.5 X 21.5 cm

Çok Satanlar

Tüm Kitaplararrow_forward_ios